fti

ICS Screenings at 2017 REVEALED

The ICS program is happy to announce the inclusion of four short films in the Revealed Exhibition starting at the Fremantle Arts Centre next week.

 

The films cover indigenous art, music and literature from locations covering the South West through to the Kimberley.

Sign up to our newsletter to keep up to date with what we're up to in your community.

 

 

 

 

 

AGWA – Kira Kiro Art Centre - Kalumburu Artists (2015)

 

The community of Kalumburu is one of the most remote communities in the Kimberley. In 2015 ICS collaborated with the Art Gallery of WA, as part of its Desert River Sea- Kimberley Artists Then and Now program. With the help of the  Kira Kiro Kalumburu Art Centre, ICS captured four senior women artists: Mary Theresa Tailor, Mary Punchi Clement, Gwen Clarke and Betty Bundamurra.  The Art Centre provides a strong cultural centre for the community and coordinates exhibitions, art awards and public art projects in which the artists translate their traditional skills and knowledge into contemporary artworks. 
Running time: 13.45 mins Location: Kimberley-Kalumburu
Language: Ngarinyin, Kwini and Woonambool

AGWA - Waringarri Arts Centre  (2014)

Description: Macintosh HD:Users:ashleighnicolou:Desktop:Waringarri2.jpg

 

Waringarri Aboriginal Arts profiles the ‘Waringarri Generational Collaboration Project, and illustrates how establihed artists pass on skills and knowledge to future generations- translating traditional skills into contemporary artworks.   Up to four generations of artists' have been involved in several major public art projects, including a ‘family based’ installation at the Kununurra Courthouse, a bush-tucker mural at the health centre, large sculptural forms of boabs in bronze, and carved wooden totems.
Running time: 9.19 mins Location: Kununarra
Language: Miriwoong    

Gunada Band (2015)

Description: Macintosh HD:Users:james:Desktop:Ash:ICS stills:Stills:11999039_829095353873996_5288886168555757456_n.jpg

 

In the late 1980’s, two Broome-based musicians broke new ground and formed an original music band with non-Indigenous musicians from England, Malaysia, Germany and Australia.  The Gunada Band promoted Broome’s cultural diversity and strengthened its cultural identity, developing a strong following.  This story sits alongside that of other Broome bands such as Scrapmetal Band and the Broome Beats.   The Gunada Band story is told by surviving band members including Arnhem Hunter, Wayne Barker, Ben Raja and Guy Ghouse.
Running time: 21.35 mins Location: Kimberley - Broome
Language: Bardi, Yawru 

Laurel Nannup (2015)

Description: Macintosh HD:Users:ashleighnicolou:Desktop:Laurel Nannup Still 1.png

 

Laurel was born at the Carrolup Native Settlement, WA in 1943.  Her Aboriginal Clan group is Binjareb.  She grew up on the Pinjarra Reserve and then at Wandering Mission where she stayed until she was 16, working as a domestic servant. Laurel studied printmaking at Curtin University and has become a highly regarded artist. She recalls childhood experiences and events through her art and illustrations.   Her work is represented at the Art Gallery of WA, the Australian National Gallery and the Berndt Museum. She has also written a book called A Story to Tell (UWA Publishing).
Running time: 11.12 mins Location: South West Perth and Pilbara
Language: Noongar

 

Read More

Manhattan Short Finalist Films

MANHATTAN SHORT: FTI SCREENING THUR 24TH SEPT

10 Finalists, 678 Entires, 52 Countries- 2015 Finalist films to be screened at FTI’s State Library Screening are: 

LISTEN (Finland/Denmark) Police interrogate a foreign woman and her son but the translator conducts her own line of inquiry unbeknownst to the authorities.
Directed By: Harry Ramezan & Rungano Nyoni.
 
DAD'S IN MUM (France) A little girl hilariously explains the complexities of adult sex relationships to her younger precocious sister.
Directed By: Fabrice Bracq.
 
BEAR STORY (Chile) In this animated tale, a bear uses mechanical figures to relate the story of his oppressed life to one cub at a time.
Directed By: Gabriel Osorio.
 
FOREVER OVER (Germany)
A young couple devise a wish list to spice up their lives but its fulfillment leads to unforeseen consequences.
Directed By: Erik Schmitt
 
SHOK (Kosovo/UK) The friendship of two boys is tested to its limits as they battle for survival during the Kosovo war.
Directed By: Jamie Donahue
 
GROUNDED (France) An airline ticketing agent rises to the occasion when faced with an extraordinary situation posed by a pair of passangers.
Directed By: Alexis Michalik
Interview 
 
SUNDOWN (Turkey) A woman's tranquil day at the beach turns tumultuous when she is forced to confront a sudden, new reality concerning her mother.
Directed By: Sinem Cezayirli
Interview 
 
PATCH (Switzerland) Tiles on a wall reveal the elephant in the room, among other things, in this fast-paced animation that plays with perspective.
Directed By: Gerd Gockell
Interview 
 
EL CAMINO SOLO (USA) A modern businessman stands himself on a desert highway only to be saved by rescuers who are more in touch with humanity than he is.
Directed By: Shawn Telford
Interview 
 
BIS GLEiCH (Germany) Two senior citizens view Berlin city life from their respective windows on opposite sides of the street and develop an unusual bond.
Directed By: Benjamin Wolff
Interview 
 
Voting Here.
 

 

Read More

Manhattan Short Film Festival

FTI Is Hosting An Advanced Screening Of Manhattan Short Film Festival Thursday 24th Sept

FTI is hosting  MANHATTAN SHORT film festival at The State Library Theatre, Thursday the 24th September. 
 
Filmgoers in Perth will unite with over 100-000 film-lovers around the world during the the 18th Annual MANHATTAN SHORT FILM FESTIVAL which screens globally for a week from September 25th until October 4th. 
 
EVEN BETTER, FTI is having an ADVANCED SCREENING of this year’s selected MANHATTAN SHORT films A DAY BEFORE the international festival officially commences -- making FTI's screening of the festival as the first in the world to show this years global finalists. 
 
This year MANHATTAN SHORT received a record breaking 678 short film entries from 52 countries. The ten finalists hail from eight countries, with short films from Turkey and Kosovo representing their respective countries for the first time.
 
And you get to be the judge! MANHATTAN SHORT cinema-goers will become instant film critics as they are handed out ballots upon entry that allows them to vote for the Best Film and Best Actor. FTI’s screening will play a part in MANHATTAN SHORT ultimate audience award that salutes the creative talents of both directors behind the camera and actors in front of it. The winner will be announced on Monday October 5th. 
 
Where: FTI @State Library 
When: Thu Sept 24
Time: Doors open 7pm for drinks, screening starts at 8:00pm
Secure your spot today: Buy a ticket here: General $20. FTI Members $15
 
 

 

Read More

Award winning writer Reg Cribb is FTI's next Professional in Residence

During the month of August members of WA's film, TV and gaming industries will have the chance to meet face to face with award winning screenwriter Reg Cribb. The Professional in Residence program launched last year by FTI, enables emerging and mid career practitioners a unique opportunity to gain career or specific project advice from experienced and respected industry professionals. So far director/ writer Claire McCarthy, producer Paul Barron, screenwriter/director Peter Templeman and producer Sue Taylor have all generously shared their knowledge and advice. Reg Cribb is an accomplished writer for the stage and screen.  Reg has won the Patrick White Playwright's Award, two WA Premier's Literary Awards, the major WA Premier's award, a NSW Premier's Literary Award and a QLD Literary Premier's Award.  He has been nominated for many more awards including four AWGIEs and two AFI's for Best Adapted Screenplay.
 
Reg adapted his play Last Cab to Darwin as a feature film and the screenplay has just been honoured with a Best Screenplay nomination in the AWG Awards. The script was read in FTI's PAC Script Lab three years ago. 
The play of the same name opened at Black Swan Theatre and Sydney Opera House in 2003 and had a major national tour in 2004. This play won the Patrick White Playwright's Award, the Queensland Premier's Literary Award (Best Play), the WA Equity Award for Best New Play, the WA Premier's Literary Award (Best Script) and the WA Premier's Prize Award 2003 (Overall Literature) - making history as the first play to win this award. Reg's writing includes The Great Mint Swindle for television; The Return, which he adapted and retitled Last Train to Freo as a feature film.  The screenplay was nominated for an AFI ward for Best Adapted Screenplay and won the 2005 WA Premier's Script Award.  Reg co-write Bran Nue Dae  which was nominated for an AFI award for Best Adapted Screenplay.  Reg's original plays include: The Damned; The Haunting of Daniel Gartrell;  UnAustralia; Boundary Street; and adaption of Uncle Vanya; Ruby's Last Dollar; and The Chatroom.
 
Members of FTI, AWG, ADG, SPAA, MEAA, WIFTI WA, ASE and film students who would like to schedule a half hour appointment at FTI with Reg next Tuesday should email annie@fti.asn.au and include their CV and/or if relevant, a one page synopsis on a project they are wishing to get advice on.
 
Insert Image: 
Read More
Read More

THE 27TH ANNUAL WA SCREEN AWARDS WINNERS ANNOUNCED!

Over 500 filmmakers, celebrities, media and screen industry representatives turned out to celebrate the very best in Western Australian screen production at the 27th Annual WA Screen Awards at the Heath Ledger Theatre in Perth last night, Monday 29 June 2015, hosted by comedian Joel Creasey
 
 
Presented by FTI, the WA Screen Awards (WASAs) is the premier celebration of West Australian screen culture, celebrating excellence and achievements in feature film, short film, web series, music videos, television production, documentary, games and interactive productions.
 
The red carpet featured Michael Caton (The Castle), Jeremy Sims (Chances), Nelson Woss (Red Dog), Ningali Lawford (Rabbit-Proof Fence), writer Ben Elton, writer/theatre producer Sally Burton and musician Abbe May, who enjoyed world-class service, delicious canapés and premium beverages thanks to the State Theatre Centre of WA.
 
The big winners of the night were Beyond West-produced documentary musical Prison Songs by Kelrick Martin and Harry Bardwell, which won three gongs including Best TV Production – Factual and Animated TV series God Squad by Troy Zafer and Nicholas Kempt which won all three gongs it was nominated for including Best Animation. 
 
Greenfield leads Ethan Tomas and Marthe Snorresdotter Rovik took out the awards for The Media Super Best Performance by an Actor Award and Media Super Best Performance by an Actress Award, respectively.
 
In a surprising win, dark-horse nominee Pinch, by Jeffory Asselin, took out the night’s most coveted award for Best Feature Film – Drama, winning over commercial favourites Kill Me Three Times and Paper Planes.
 
The winner of the prestigious McKenna Hampton Young Filmmaker of the Year award and $5000 cash prize went to producer/director Lauren Brunswick
 
The ScreenWest Outstanding Contribution to the Industry Award was presented to costume desinger Gail Pether, who was recognized for her service to the screen industry, working on countless television commercials, feature films, drama series, documentaries and short films.
 
Lotterywest CEO Paul Andrew praised Gail’s commitment to the screen industry when presenting the award.
 
“Dedicating her life to the industry with her passion and creativity, Gail has mentored many an emerging filmmaker. With retirement on the horizon, the local screen community would like to thank Gail for the enormous contribution she has made to the industry over the years and for being a valuable resource for so many people”, said Paul.
 
FTI received a grand total of 479 entries from 162 screen projects across 33 categories.
 
29 WASA winners received the contemporary WASA statuettes, designed by Western Australian sculptor, Geoffrey Drake-Brockman.
 
Former WASA winners include some of Australia’s most prominent screen practitioners such as Nelson Woss (Red Dog), Elissa Down (The Black Balloon), Zak Hilditch (These Final Hours), Robert Connolly (The Turning), James Bogle (Lockie Leonard, The Circuit, Closed for Winter), Sue Taylor (The Tree, Last Train to Freo), Myles Pollard (Drift) as well as a who’s who of the next generation of household names including Lauren Elliott, Ben Young, Emilia Jolakoska, Antony Webb and seasoned professionals including Kim Lord, Lawrie Silvestrin, and Torstein Dyrting.
 
FTI enhances the vibrancy of the WA Screen Sector by providing skills and career development, facilitating professional networking opportunities, and production development and support. The WASAs connect audiences with WA screen content and WA screen practitioners with each other.
 
The 27th Annual WASAs were proudly supported by major partners ScreenWest and Lotterywest and presented in conjunction with the Revelation Perth International Film Festival (2 – 12 July 2015).
 
 
2015 WASA WINNERS
 
1. CANON BEST CINEMATOGRAPHY – SHORT FORM
 
WINNER: LITTLE DARLING DIRECTOR’S CUT – DAMIAN SMITH
Karroyul – Torstein Dyrting ACS
Pale Blue Eyes – Joel Crane
Top Knot Detective – A.J. Coultier
 
2. CANON BEST CINEMATOGRAPHY – LONG FORM
 
WINNER: THE WAR THAT CHANGED US – JIM FRATER
Birthplace Of The Giants – Leighton De Barros
Pinch – Antony Webb
Prison Songs – Torstein Dyrting ACS
 
3. SANDBOX BEST EDITING - SHORT FORM
 
WINNER: KARROYUL – LAWRIE SILVESTRIN ASE
Pale Blue Eyes – Joe Henderson
The Amber Sky – Andre Chang Fane
Top Knot Detective – Steven Hughes and Dominic Pearce
 
4. SANDBOX BEST EDITING - LONG FORM
 
WINNER: PRISON SONGS – MERLIN CORNISH
Birthplace of the Giants – Jonathan Rowdon
Enigma Man - A Stone Age Mystery - Lawrie Silvestrin ASE
The War That Changed Us - Lawrie Silvestrin ASE and David Fosdick
 
5. SCREENWEST OUTSTANDING CONTRIBUTION TO THE INDUSTRY
WINNER: GAIL PETHER
 
6. HAPPS BEST PRODUCTION DESIGN – SHORT FORM
 
WINNER: TOP KNOT DETECTIVE – MATT WILLEMSEN
Bloom - Onna Evdokimoff
OnO – Alana Starcevich
Wanderer – Sarah Ryan
 
7. HAPPS BEST PRODUCTION DESIGN – LONG FORM
 
WINNER: PAPER PLANES - CLAYTON JAUNCEY
8MMM - Emma Fletcher
Kill Me Three Times - Clayton Jauncey
The War That Changed Us - Emma Fletcher
 
8. BEST SOUND - SHORT FORM
 
WINNER: GOD SQUAD – BEN CHASE
Karroyul – Ric Curtin and Glenn Martin
Pale Blue Eyes – Ben Nockolds
The Amber Sky – Mathew Dwyer
 
9. BEST SOUND - LONG FORM
 
WINNER: PRISON SONGS – KIM LORD AND GLENN MARTIN
Pinch – Ric Curtin
The Reckoning – Ric Curtin, Glenn Martin and Scott Montgomery
The War That Changed Us - Ric Curtin, Glenn Martin, Ash Charlton and Owen Hughes
 
10. REVELATION PERTH INTERNATIONAL FILM FESTIVAL BEST ORIGINAL MUSIC – SHORT FORM
 
WINNER: GOD SQUAD – BEN CHASE
Karroyul – Ash Gibson Greig
Maap Mordak – Lorrae Coffin
The Parting Gift – Andrew Clarke
 
11. REVELATION PERTH INTERNATIONAL FILM FESTIVAL BEST ORIGINAL MUSIC – LONG FORM
 
WINNER: PINCH – ASH GIBSON GREIG
Enigma Man – A Stone Age Mystery – Ash Gibson Greig
The War That Changed Us – Ash Gibson Greig
 
12. COLONIAL BREWING CO. BEST MUSIC VIDEO
 
WINNER: STONE COLD SOBER ­ MATHAS – LAUREN CLEARY, DOMINIC PEARCE AND AARON MCCANN
Too Much Time Together – San Cisco – Robert Livings and Matt Sav
The Weapon is Sound – Thundercracker – Dominic Pearce and Luna Laure
Willow Beats – Merewif – Lauren Brunswick, David Vincent Smith and Daniel Craig – Matsu Photography
 
13. ULTIMO BEST VISUAL FX
 
WINNER: THE AMBER SKY – ANDRE CHANG FANE AND FU PENG – ROCKETT LAUNCH
Enigma Man – A Stone Age Mystery - Mike Dunn - Phimedia
The War That Changed Us – Mike Dunn - Phimedia
These Final Hours – Nathan Stone and Stuart Campbell - Double Barrel
Top Knot Detective – Dominic Pearce, Robert Woods and Steven Hughes
 
14. FROG MANAGEMENT BEST TV PRODUCTION - FACTUAL
 
PRISON SONGS – KELRICK MARTIN AND HARRY BARDWELL 
Birthplace Of The Giants – Jodie De Barros, Leighton De Barros and Jonathan Rowdon
Enigma Man - A Stone Age Mystery – Andrew Ogilvie
Who Do You Think You Are? Andrew Denton – Celia Tait, Brian Beaton and Margie Bryant – Artemis International and Serendipity Productions
 
15. FTI BEST GAME
 
WINNER: DRUMBEAT QUEST – HOLYOAKE
Catnips – SK Games
Square Heroes – Gnomic Studios
 
16. FTI BEST INTERACTIVE PRODUCTION
 
Choose Your Homage: Chinchilla Hunt – Hayden Fortescue and James Pentecost
WINNER: DINOSAUR DISCOVERY AUGMENTED REALITY EXPERIENCE – HUNGRY SKY & WA MUSEUM
#emilywasted – Shelby Shaw and Briege Whitehead – WA Screen Academy at ECU  - Theatrical Response Group – Red Tiki
The Dark Room – John Robertson, Jon Hayward and Jetha Chan
 
17. LOT 20 BEST ANIMATION
 
WINNER: GOD SQUAD – TROY ZAFER AND NICHOLAS KEMPT
Game Over – Gareth Lockett and Michael Redfern
Reflections – Damian Smith
The One And Only – When I Look At The City – Samantha Johnston – L’unica Productions
 
18. AWG BEST SCRIPT - SHORT FORM
 
WINNER: MADHOUSE - BILL SCHEGGIA
Maap Mordak - Dot West
OnO - Lauren Brunswick
Setting Them Straight - Brett Dowson and Kaleb McKenna
 
19. ADG BEST DIRECTION – SHORT FORM
 
WINNER: ONO – LAUREN BRUNSWICK
Little Darling Director’s Cut – Damian Smith
One Fine Day – Kelli Cross
Top Knot Detective – Aaron McCann and Dominic Pearce
 
20. ADG BEST DIRECTION – LONG FORM
 
Frackman – Richard Todd
WINNER: PRISON SONGS – KELRICK MARTIN 
The Reckoning – John V. Soto
The Waler: Australia's Great War Horse – Russell Vines
 
21. MEDIA SUPER BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR
 
WINNER: ETHAN TOMAS – GREENFIELD
Ben Sutton – OnO
Clarence Ryan - One Fine Day
Liam Graham – Greenfield
 
22. MEDIA SUPER BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS
 
WINNER: MARTHE SNORRESDOTTER ROVIK – GREENFIELD
Emma Diaz - Water
Naomi Pigram - Dark Whispers
Nina Deasley - Indefinite
 
23. CENTRAL INSTITUTE OF TECHNOLOGY BEST STUDENT FILM
 
WINNER: PALE BLUE EYES – CAMERON WHITEFORD – MURDOCH UNIVERSITY
I am No King – Karl Lacambra and Rob Gibbon - Central Institute of Technology
Jennifer's Coming Home – Georgia Landre-Ord and Dawn Jackson - WA Screen Academy at ECU
Water – Shelby Shaw and Poppy van Oorde-Grainger - WA Screen Academy at ECU
 
24. WA SCREEN ACADEMY AT ECU BEST SHORT FILM – FACTUAL
 
WINNER: NAJI – JODIE BELL, KIMBERLEY WEST AND TERRY HUNTER – RAMU PRODUCTIONS
Olga Cironis: Embodiment – Tenille Kennedy, Georgina Isles and Melissa Hayward
The One and Only - Is Sharing Caring? – Karla Hart – L’unica Productions
The One and Only – Kurrunpa Kunpu - Perun Bonser – L’unica Productions
 
25. WA SCREEN ACADEMY AT ECU BEST FEATURE FILM – FACTUAL
 
WINNER: FRACKMAN – RICHARD TODD, TRISH LAKE, SIMON NASHT AND KATE HODGES  
The Lloyd Rayney Story – Michael Muntz, Brian Beaton and Celia Tate – Artemis International & Stellar Promotions
The Waler: Australia's Great War Horse – Marian Bartsch
 
26. CINEFEST OZ BEST SHORT FILM – DRAMA
 
WINNER: KARROYUL – JACLYN HEWER, MELISSA KELLY AND KELRICK MARTIN
Greenfield – Daniel James Tenni and Robert Livings
OnO – Georgina Isles and Lauren Brunswick
Top Knot Detective – Lauren Brunswick, Aaron McCann and Dominic Pearce
 
27.THE BACKLOT PERTH PEOPLE’S CHOICE AWARD
 
WINNER: EMILY – IAIN APPLEYARD
 
28. CURTIN UNIVERSITY BEST FEATURE FILM - DRAMA
 
WINNER: PINCH – JEFFORY ASSELIN
Kill Me Three Times – Tania Chambers, Laurence Malkin and Share Stallings
Paper Planes – Robert Connolly, Maggie Miles and Liz Kearney
The Reckoning – Deidre Kitcher and John V. Soto
 
29. MCKENNA HAMPTON YOUNG FILMMAKER OF THE YEAR
WINNER: LAUREN BRUNSWICK
Jess Black
Joe Henderson
Ruben Pracas
Read More

The 27Th Annual WASA Nominees

FTI announced the successful 2015 nominees for the 27th annual WA Screen Awards (WASAs) at an event held on Monday 8 June 2015 at Lot 20 Bar in the Perth Cultural Centre.
 
The WA Screen Awards (WASAs) is the premier celebration of West Australian screen culture, celebrating excellence and achievements in feature film, short film, web series, music videos, television production, documentary, games and interactive productions.
 
Joel Creasey will be hosting the 27th annual gala awards ceremony in the State Theatre Centre of WA in the stunning Heath Ledger Theatre as an opening event to the Revelation Perth International Film Festival on Monday 29 June 2015.
 
The 2015 red carpet event will feature VIP guests, delicious canapés and premium beverages. Over 500 film industry leaders, Western Australian screen practitioners, media, sponsors and industry partners will come together to celebrate the very best in West Australian screen production.
 
FTI received a grand total of 479 entries from 162 screen projects across 33 categories. 
 
Tickets to the WASA Gala Awards Ceremony on 29 June 2015 are on sale now from www.ticketek.com.
 
2015 NOMINEES
 
YOUNG FILMMAKER OF THE YEAR
Jess Black
Joe Henderson
Lauren Brunswick
Ruben Pracas
 
BEST FEATURE FILM - DRAMA
Kill Me Three Times – Tania Chambers 
Paper Planes – Robert Connolly, Liz Kearney and Maggie Miles
Pinch – Jeffory Asselin
The Reckoning – Deidre Kitcher and John V. Soto
 
BEST SHORT FILM – DRAMA
Greenfield - Danni Tenni and Robert Livings
Karroyul – Jaclyn Hewer, Melissa Kelly and Kelrick Martin
OnO – Georgina Isles and Lauren Brunswick
Top Knot Detective – Lauren Brunswick, Aaron McCann and Dominic Pearce
 
BEST STUDENT FILM
I am No King – Karl Lacambra and Rob Gibbon - Central Institute of Technology
Jennifer's Coming Home – Georgia Landre-Ord and Dawn Jackson - ECU’s WA Screen Academy
Pale Blue Eyes – Cameron Whiteford and Joe Henderson - Murdoch University
Water – Shelby Shaw and Poppy van Oorde-Grainger - ECU’s WA Screen Academy
 
BEST FEATURE FILM – FACTUAL
Frackman – Richard Todd 
The Lloyd Rayney Story – Brian Beaton, Celia Tate and Michael Muntz 
The Waler: Australia's Great War Horse – Marian Bartsch and Russell Vines 
 
BEST SHORT FILM – FACTUAL
Naji – Jodie Bell and Kimberley West 
Olga Cironis: Embodiment – Tenille Kennedy and Georgina Isles and Melissa Hayward 
The One and Only - Is Sharing Caring – Catherine Trimboli and Karla Hart
The One and Only – Perun Kurrunpa Kunpu - Catherine Trimboli and Perun Bonser
 
BEST TV PRODUCTION - FACTUAL
Birthplace Of The Giants – Jodie De Barros, Leighton De Barros and Jonathan Rowdon
Enigma Man - A Stone Age Mystery – Andrew Ogilvie
Prison Songs – Kelrick Martin and Harry Bardwell
Who Do You Think You Are? Andrew Denton – Celia Tate – Artemis International
 
BEST ANIMATION
Game Over – Gareth Lockett and Michael Redfern
God Squad – Troy Zafer and Nicholas Kempt
Reflections – Damian Smith
The One And Only – When I Look At The City – Catherine Trimboli, Samantha Johnston and SIAMESE
 
BEST DIRECTION – SHORT FORM
Little Darling Director’s Cut – Damian Smith
One Fine Day – Kelli Cross
OnO – Lauren Brunswick
Top Knot Detective – Aaron McCann and Dominic Pearce
 
BEST DIRECTION – LONG FORM
Frackman – Richard Todd
Prison Songs – Kelrick Martin 
The Reckoning – John V. Soto
The Waler: Australia's Great War Horse – Russell Vines
 
BEST SCRIPT - SHORT FORM
Maap Mordak - Dot West
Madhouse - Bill Scheggia
OnO - Lauren Brunswick
Setting Them Straight - Brett Dowson and Kaleb McKenna
 
BEST MUSIC VIDEO
Stone Cold Sober ­ Mathas – Lauren Cleary, Dominic Pearce and Aaron McCann
Too Much Time Together – San Cisco – Robert Livings and Matthew Saville
The Weapon is Sound – Thundercracker – Dominic Pearce and Luna Laure
Willow Beats – Merewif – Lauren Brunswick and David Vincent Smith
 
BEST GAME
Catnips – SK Games
Drumbeat Quest – Holyoake
Square Heroes – Gnomic Studios
 
BEST INTERACTIVE PRODUCTION
Choose Your Homage: Chinchilla Hunt – Hayden Fortescue and James Pentecost
Dinosaur Discovery Augmented Reality Experience – Hungry Sky & WA Museum
#emilywasted – Shelby Shaw and Briege Whitehead
The Dark Room – John Robertson, Jon Hayward and Jetha Chan 
 
BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR
Ben Sutton – OnO
Clarence Ryan - One Fine Day
Ethan Tomas – Greenfield
Liam Graham – Greenfield
 
BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS
Emma Diaz - Water
Marthe Snorresdotter Rovik – Greenfield
Naomi Pigram - Dark Whispers
Nina Deasley - Indefinite
 
BEST CINEMATOGRAPHY – SHORT FORM
Karroyul – Torstein Dyrting ACS
Little Darling Director’s Cut – Damian Smith
Pale Blue Eyes – Joel Crane
Top Knot Detective – A.J. Coultier
 
BEST CINEMATOGRAPHY – LONG FORM
Birthplace Of The Giants – Leighton De Barros
Pinch – Antony Webb
Prison Songs – Torstein Dyrting
The War That Changed Us – Jim Frater
 
BEST PRODUCTION DESIGN – SHORT FORM
Bloom - Onna Evdokimoff
OnO – Alana Starcevich
Top Knot Detective – Matt Willemsen
Wanderer – Sarah Ryan
 
BEST PRODUCTION DESIGN – LONG FORM
8MMM - Emma Fletcher
Kill Me Three Times - Clayton Jauncey
Paper Planes - Clayton Jauncey
The War That Changed Us - Emma Fletcher
 
BEST SOUND - SHORT FORM
God Squad – Ben Chase
Karroyul – Ric Curtin
Pale Blue Eyes – Ben Nockolds
The Amber Sky – Mathew Dwyer
 
BEST SOUND - LONG FORM
Pinch – Ric Curtin
Prison Songs – Glenn Martin
The Reckoning – Ric Curtin
The War That Changed Us - Ric Curtin, Glenn Martin, Ash Charlton and Owen Hughes
 
BEST EDITING - SHORT FORM
Karroyul – Lawrie Silvestrin ASE
Pale Blue Eyes – Joe Henderson
The Amber Sky – Andre Change Fane
Top Knot Detective – Steven Hughes and Dominic Pearce
 
BEST EDITING - LONG FORM
Birthplace of the Giants – Jonathan Rowdon
Enigma Man - A Stone Age Mystery - Lawrie Silvestrin ASE
Prison Songs – Merlin Cornish
The War That Changed Us - Lawrie Silvestrin ASE and David Fosdick
 
BEST ORIGINAL MUSIC – SHORT FORM
God Squad – Ben Chase
Karroyul – Ash Gibson Greig
Maap Mordak – Lorrae Coffin
The Parting Gift – Andrew Clarke
 
BEST ORIGINAL MUSIC – LONG FORM
Enigma Man – A Stone Age Mystery – Ash Gibson Greig
Pinch – Ash Gibson Greig
Prison Songs – Shellie Morris and Casey Bennetto
The War That Changed Us – Ash Gibson Greig
 
BEST VISUAL FX
Enigma Man - A Stone Age Mystery - Mike Dunn - Phimedia
The Amber Sky - Andre Chang Fane and Fu Penn
The War That Changed Us - Mike Dunn - Phimedia
These Final Hours - Nathan Stone and Stuart Campbell - Double Barrel
Top Knot Detective – Dominic Pearce, Robert Woods and Steven Hughes
 
 
Entrants in the following award categories may be eligible for an Outstanding Achievement Award at the 2015 WA Screen Awards.
BEST SCRIPT – LONG FORM
BEST TELEVISION PRODUCTION – DRAMA 
BEST ANIMATION – LONG FORM
 
For interviews with nominees or for high-res imagery please contact megan@musebureau.com
Tickets to the WASA Gala Awards Ceremony on 29 June 2015 are on sale now from www.ticketek.com.

One of this year’s most-nominated projects is Beyond West-produced documentary Prison Songs directed by Kelrick Martin and produced by Harry Bardwell, which received 6 nominations. The film explores the lives of inmates in Darwin Prison in a unique and new light, in Australia’s first ever documentary musical.   
 
ABC mini-series, The War That Changed Us, written and directed by Don Featherstone and produced by Andrew Ogilvie and comedic short film Top Knot Detective, directed by Aaron McCann and Dominic Pearce and produced by Lauren Brunswick, also received 6 nominations respectively.
 
Short film OnO, produced by Georgina Isles, written and directed by Lauren Brunswick and starring Ben Sutton and short film Karroyul, written and directed by Kelrick Martin and produced by Jaclyn Hewer and Melissa Kelly, received 5 nominations each.
 
Web series Greenfield, produced by Daniel Tenni, starring best actor-nominated Ethan Tomas, Liam Graham and best-actress nominated Marthe Snorresdotter Rovik, received 4 nominations.
 
The nominees for the prestigious Young Filmmaker of the Year award for 2015 are Jess Black, Joe Henderson, Lauren Brunswick and Ruben Pracas.
 
“FTI would like to thank the 60 industry judges who had the unenviable task of determining which of the 800 entries were the most deserving of recognition. As always, many worthy projects missed out.  The competitive nature of this year's WASAs is an indicator of an increasingly vibrant WA Screen Sector. FTI congratulates all the nominees and wish them the very best of luck for the Gala Awards Ceremony on 29 June,” said CEO of FTI, Paul Bodlovich.
 
“We are proud to be associated with an event that once again celebrates the incredible talents of West Australian screen practitioners. It’s an exciting time in the industry and we look forward to following the careers of all the award nominees,” said CEO of ScreenWest, Ian Booth.
 
Former WASA winners include some of Australia’s most prominent screen practitioners such as Nelson Woss (Red Dog), Elissa Down (The Black Balloon), Zak Hilditch (These Final Hours), Robert Connolly (The Turning), James Bogle (Lockie Leonard, The Circuit, Closed for Winter), Sue Taylor (The Tree, Last Train to Freo), Myles Pollard (Drift) as well as a who’s who of the next generation of household names including Lauren Elliott, Ben Young, Emilia Jolakoska, Antony Webb and seasoned professionals including Kim Lord, Lawrie Silvestrin, and Torstein Dyrting.
 
FTI enhances the vibrancy of the WA Screen Sector by providing skills and career development, facilitating professional networking opportunities, and production development and support. The WASAs connect audiences with WA screen content and WA screen practitioners with each other.
 
The 27th annual WASAs are proudly supported by major partners ScreenWest and Lotterywest and presented in conjunction with the Revelation Perth International Film Festival (2 – 12 July 2015).
 
The 2015 WASA People’s Choice Award screening details will be announced this week.

 

Read More
Read More

Outstanding Contribution WASA - Call for Nominations

FTI is proud to announce that nominations are now open for the “ScreenWest Outstanding Contribution to the Industry” Award to be presented at the 27th WA Screen Awards (WASA) on June 29 at the State Theatre Centre of Western Australia.

 

The recipient of this award will be a West Australian who has enhanced the vibrancy of the screen sector through bringing acclaim and/or profile to the sector via their own remarkable career and achievements, or by working behind the scenes to the benefit of other screen practitioners.

 

To nominate a deserving individual, just email their name with a short description on why you think they should win to wasa@fti.asn.au.

 

All nominations must be received by Friday, 12 June 2015. 

 

The previous two recipients of this award were Andrew Ogilvie (2014) and Sue Taylor (2013).

 

The WA Screen Awards (WASA) are the premier celebration of West Australian screen sector, celebrating excellence and achievements in feature film, short film, web series, music videos, television production, documentary and games.

 

ScreenWest and Lotterywest proudly support the WA Screen Awards.

 

The 27th WASA are presented in conjunction with the Revelation Perth International Film Festival. 

Read More
Read More

FTI Welcomes our Professionals in Residence for 2015

Three highly successful members of the screen industry will be FTI’s Professionals in Residence during 2015

Writer director PETER TEMPLEMAN will mentor emerging filmmakers at FTI during January 2015

The first 2015 Professional in Residence during January will be Academy Award nominated writer/ director Peter Templeman. Peter released his debut feature film “Not Suitable for Children” to four-star reviews in 2012, sustaining an eight-week run in cinemas around the country and receiving an AWGIE award for best screenplay, four AACTA nominations and five nominations for the Film Critics Circle of Australia Awards.

Peter’s short films have won a remarkable thirty-nine major festival awards, between 2004 and 2007. His comedy The Saviour was nominated for an Oscar in 2007, and the same year he received a BAFTA nomination for his ‘Ladder of Love’ episode in the television series Lockie Leonard. He has been honoured with a Best Director Award from the Australian Film Commission for his short films, and the Inside Film Award for Rising Talent in 2006. He is the only filmmaker to win the Slamdance Grand Jury award for Best Short Film two years in a row: first with the gritty drama Splintered, then the following year with The Saviour.

In 2013 Peter directed two episodes of the eight part series Oldschool for Matchbox, NBCU and the ABC, starring Sam Neill and Bryan Brown, which premiered this year. He is currently writing three feature film screenplays through the support of Screen Australia and ScreenWest and is writing and directing for television.

Then during February 2015, producer SUE TAYLOR will be FTI’s Professional in Residence. Sue has been a filmmaker for over 25 years working across all types of productions ranging from documentaries, drama and feature films. She established her own production company in 2001 and has been awarded and nominated for numerous AFI, ACCTA, Logie, WASA and Critics Circle Awards, and was named SPA drama producer of the year in 2005.  Projects include the children’s series Minty and Time Trackers, the adult dramas The Shark Net, Three Acts of Murder, An Accidental Soldier  and the feature films Last Train To Freo and The Tree.  

The Tree, an Australia / France co-production starring Charlotte Gainsbourg was selected to close the Cannes Film Festival in 2010 and has now screened around the world with sales to 40 countries.  

Sue is currently in post production on the feature film Looking For Grace, starring Richard Roxburgh and directed by Sue Brooks. Sue is also on the Board of ScreenWest and was recently Vice President of the national Screen Producers Australia.

The third professional who will be residence in the middle of 2015 is multi award winning REG CRIBB.

FTI CEO, Paul Bodlovich said FTI was grateful and excited to have three talented industry professionals agree to help foster the careers of WA’s emerging filmmakers by sharing their knowledge during 2015.

“The Professional in Residence program is one of a number of FTI activities designed to boost sector career development. Our professionals during 2014 Claire McCarthy and Paul Barron inspired many of our members through individual meetings.”

The one-on-one consultation sessions will commence on Friday January 9th at FTI in Northbridge. Any industry association members (FTI, AWG, ADG, MEAA, ASE, PFN or SPA) interested in scheduling a time to meet with Peter at FTI in the Perth Cultural Centre during January or Sue during February should email annie@fti.asn.au and include a brief biography / CV.

Non-members interested in taking advantage of the opportunity are encouraged to do so by joining FTI online here: https://www.fti.asn.au/join or by calling FTI on (08) 9431 6700.

Read More

FTI Staff Cuts - Announcement

It is with a sense of sadness that FTI announces that, on Friday October 31st, we had to let four of our staff go.

The former staff affected are Jos Gibson – Business Manager; Michael Ellis – Marketing Manager; Lynda Doulas – Production Support Manager; and Matt de Byl – Customised Training Program Manager.  Between them, they logged over 20 years of experience at FTI and all made significant contributions to FTI and the broader screen sector in their time with us.  We wish them well in their future endeavours.

In terms of activities and projects that are on-going, if one of these former staff members is your principle contact then please contact Phoebe Bennett in the first instance (contact details below) and she will ensure that you get connected with the member of the FTI team who will now be responsible for looking after you.  We ask that some patience be shown during the coming weeks as we adjust to our new, leaner structure.

The decision to restructure was made by FTI’s Board at our October 30 Board meeting, and follows months of deliberation around how we would respond to the mid-year decision by Screen Australia to cease providing core funding to our organisation, and other screen network organisations around the country.

In the end it was clear that in order to grow into the exciting future that we have ahead of us, we needed to restructure FTI to reflect our significantly reduced base funding.  We can now focus our efforts on continuing to improve the delivery of services in the core areas of production support, providing advice and referrals, and knowledge and network development.

The pressure of replacing the Screen Australia funding from other revenue sources would have seen that focus dissipated, and in the end may well have been a bridge too far in any case.  As such base funding is effectively “all margin”, to replace $240 000 would have required growing earned and other revenues by between $1.5 – 2.5 million per annum; in other words, we would have needed to double our turnover, almost immediately.

In 2014 FTI has seen considerable success achieved through two new program areas, the Skills and Engagement Program being overseen by Annie Murtagh-Monks, and the Games and Interactive Program that is being developed by Dr Kate Raynes-Goldie.  As these programs continue to evolve and grow, FTI will be joined by a Screen Production Executive in a new role that will attract significant opportunities for filmmakers to develop projects through FTI, as well as firmly establish FTI as the first port of call for early and mid-career practitioners when they are seeking advice.  This position has already attracted strong interest from potential candidates and remains open to interested, suitably qualified industry professionals as we aim to make an appointment by early December.

The other really exciting prospect around the end of this year is the impending completion of the work that we are doing towards the establishment of a Screen Sector creative hub, encompassing a collaborative working space for the sector along with a public engagement space – possibly the first facility of it’s kind in Australia.  There has been plenty of interest in the concept from many potential stakeholders and users and we expect to be entering 2015 with “making this happen” very high on our agenda.

Of course, there are many other things that FTI does and 2014 has been a year which has seen many successes – a suite of Women In Screen events, the commitment by Rio Tinto to continue support into 2015 for our Indigenous Community Stories project, new Industry Professionals’ residencies with Paul Barron and Claire McCarthy, the Get Your Foot In The Doc partnership with Prospero Productions, and the continuing growth of the WA Screen Awards into a genuine industry celebration just to name a few.

And so, it is with a mix of sadness and considerable excitement that this announcement is made, and we look forward to continuing to be an essential resource and hub for screen practitioners, as we work to enhance the vibrancy of the Western Australian Screen Sector.

 

FTI Staff Contact Details:

Paul Bodlovich – Chief Executive Officer

Phone – 9431 6706

Email – bod@fti.asn.au

 

Phoebe Bennett – Reception/ Accounts Assistant

Phone – 9431 6700

Email – phoebe_bennett@staff.fti.asn.au

 

Michelle Broun – Indigenous Community Stories Manager

Email – michelle_broun@staff.fti.asn.au

 

Di Farmer – Project Support Assistant

Email – di_farmer@staff.fti.asn.au

 

Devina McPherson - Indigenous Community Stories Production Manager

Email – devina_mcpherson@staff.fti.asn.au

 

Annie Murtagh-Monks – Skills & Engagement Co-ordinator

Email – annie@fti.asn.au

 

Dr Kate Raynes-Goldie – Director, Games and Interactive Program

Email – kate@fti.asn.au

Read More
Read More

LAST CHANCE TO IMPROVE YOUR SKILLS IN 2014

LAST CHANCE TO IMPROVE YOUR SKILLS IN 2014
 
FTI is wrapping up its 2014 schedule of short courses with some great opportunities for actors, directors, writers, games makers and anyone else interested in a career in screen.
 
First up is the popular PAC Voice / Voice Over short course, which starts next Wednesday, 5 November. This class helps participants learn the skills required to record voice-overs for radio and TV. Participants are able to work on their repertoire of audition pieces or monologues or speeches they may wish to perform.
 
Actors seeking a new challenge will be interested in taking part in a PAC Acting short course with WAAPA lecturer, Noel O’Neil’s. The famous course returns to its regular Monday slot at FTI in the State Library of Western Australia from 10 November.
 
NEW COURSES coming to FTI follow the proposed changes to Civil Aviation Safety Authority regulations that will allow sub 2kg drone cameras to be operated commercially without a license. To help indie filmmakers safely and successfully use drone cameras on their own shoots, FTI is hosting two workshops that will show filmmakers how to build and fly their own unmanned aerial vehicles. The “Build Your Own 3D Printed Drone Camera” and “Drone Camera Training” courses commence on the 13th and 22nd of November respectively.
 
FTI also has opportunities for those interested in harnessing new media. “Transmedia: What It Is & How To Apply It”, is a intensive seminar that is scheduled to takes place on 7 November. Using international and local case studies combined with hands on exercises, this one-day intensive provides a strong foundation in experimental transmedia storytelling.
 
For more information on upcoming FTI courses visit www.fti.asn.au/learn or call us on (08) 9431 6700
Read More

Pages

Sign In to FTI

Log in with your username and password then click "Sign In to FTI" to access your account settings, notifications and more.